MALAYSIAN NEWS : GENERAL 
May 20 , 1999 16:53PM 
 
Full cabinet line-up 
 
KUALA LUMPUR, May 20 (Bernama) -- Following is the full Cabinet line-up: 
PRIME MINISTER: DATUK SERI DR MAHATHIR MOHAMAD (Kubang Pasu) 
DEPUTY PRIME MINISTER: DATUK SERI ABDULLAH AHMAD BADAWI (Kepala Batas) 

PRIME MINISTER'S DEPARTMENT 

MINISTERS: 
1) DATUK PADUKA DR ABDUL HAMID OTHMAN (Sik) 
2) DATUK MOHAMED TAJOL ROSLI GHAZALI (Gerik) 
3) DATUK DR SITI ZAHARAH SULAIMAN (Paya Besar) 
4) DATUK PANDIKAR AMIN MULIA (Akar-Senator) 

DEPUTY MINISTERS: 
1) DATUK FAUZI ABDUL RAHMAN (Kuantan) 
2) DATUK PADUKA IBRAHIM ALI (Pasir Mas-Senator) 

PARLIAMENTARY SECRETARIES: 
1) DATUK MOHAMED ABDULLAH (Maran) 
2) DATUK OTHMAN ABDUL (Pendang) 

MINISTRY OF FINANCE 

FIRST MINISTER: DATUK DAIM ZAINUDDIN (SPECIAL FUNCTIONS MINISTER)(Merbok) 
SECOND MINISTER: DATUK MUSTAPA MOHAMED (Jeli) 

DEPUTY MINISTERS: 
1) DATUK WONG SEE WAH (MCA-Rasah) 
2) DATUK MOHAMED NAZRI ABDUL AZIZ (Chenderoh) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DR SHAFIE MOHAMED SALLEH (Kuala Langat) 

MINISTRY OF HUMAN RESOURCES 

MINISTER: DATUK LIM AH LEK (MCA-Bentong) 
DEPUTY MINISTER: DATUK DR AFFIFUDDIN OMAR (Padang Terap) 

MINISTRY OF HOME AFFAIRS 

MINISTERS: DATUK SERI ABDULLAH AHMAD BADAWI (Kepala Batas) 
DEPUTY MINISTERS: 
1) DATUK AZMI KHALID (Padang Besar) 
2) DATUK ONG KA TING (MCA-Pontian) 

MINISTRY OF YOUTH AND SPORTS 

MINISTER: TAN SRI MUHYIDDIN YASSIN (Pagoh) 
DEPUTY MINISTER: DATUK LOKE YUEN YOW (MCA-Tanjong Malim) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK SHAHRIZAT ABDUL JALIL (Lembah Pantai) 

MINISTRY OF WORKS 

MINISTER: DATUK SERI S. SAMY VELLU (MIC-Sungai Siput) 
DEPUTY MINISTER: DATUK RAILEY HAJI JEFFREY (Silam) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: YONG KHOON SENG (SUPP-Padawan) 

MINISTRY OF LAND AND COOPERATIVE DEVELOPMENT 

MINISTER: TAN SRI KASITAH GADDAM (Umno-Senator) 
DEPUTY MINISTER: DR GOH CHENG TEIK (Gerakan-Nibong Tebal) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: AINON KHARIYAH DATUK MOHAMED ABAS (Parit) 

MINISTRY OF HEALTH 

MINISTER: DATUK CHUA JUI MENG (MCA-Bakri) 
DEPUTY MINISTER: DATUK MOHAMED ALI RUSTAM (Batu Berendam) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK M. MAHALINGAM (MIC-Subang) 

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS 

MINISTER: DATUK SERI SYED HAMID ALBAR (Kota Tinggi) 
DEPUTY MINISTER: DATUK DR LEO MICHAEL TOYAD (PBB-Mukah) 

MINISTRY OF DEFENCE 

MINISTER: DATUK ABANG ABU BAKAR MUSTAPHA (PBB-Kuala Rajang) 
DEPUTY MINISTER: DATUK DR ABDULLAH FADZIL CHE WAN (Bukit Gantang) 

MINISTRY OF EDUCATION 

MINISTER: DATUK SERI NAJIB TUN RAZAK (Pekan) 
DEPUTY MINISTERS: 
1) DATUK DR FONG CHAN ONN (MCA-Selandar) 
2) DATUK KHALID YUNUS (Jempol) 

MINISTRY OF RURAL DEVELOPMENT 

MINISTER: DATUK ANNUAR MUSA (Peringat) 
DEPUTY MINISTER: DATUK K. KUMARAN (MIC-Tapah) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DOUGLAS UGGAH EMBAS (PBB-Betong) 

MINISTRY OF INFORMATION 

MINISTER: TAN SRI KHALIL YAACOB (Paya Besar-Senator) 
DEPUTY MINISTER: DATUK SULEIMAN MOHAMED (Titiwangsa) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: 

MINISTRY OF TRANSPORT 

MINISTER: DATUK SERI DR LING LIONG SIK (MCA-Labis) 
DEPUTY MINISTER: DATUK DR IBRAHIM SAAD (Tasek Glugor) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK CHOR CHEE HEUNG (MCA-Alor Setar) 

MINISTRY OF INTERNATIONAL TRADE AND INDUSTRY 

MINISTER: DATUK SERI RAFIDAH AZIZ (Kuala Kangsar) 
DEPUTY MINISTER: DATUK KERK CHOO TING (Gerakan-Taiping) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: AHMAD KAMARUZAMAN MOHAMED BARIA (Jerantut) 

MINISTRY OF AGRICULTURE 

MINISTER: DATUK AMAR DR SULAIMAN DAUD (PBB-Petra Jaya) 
DEPUTY MINISTER: DATUK DR TENGKU MAHMUD MANSOR (Setiu) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK ABU BAKAR TAIB (Langkawi) 

MINISTRY OF HOUSING AND LOCAL GOVERNMENT 

MINISTER: DATUK DR TING CHEW PEH (MCA-Gopeng) 
DEPUTY MINISTERS: 
1) DATUK MOHAMED SHAFIE APDAL (Semporna) 
2) DATUK PETER CHIN FAH KUI (SUPP-Miri) 

MINISTRY OF ENTREPRENEUR DEVELOPMENT 

MINISTER: DATUK MUSTAPA MOHAMED (Jeli) 
DEPUTY MINISTER: DATUK IDRIS JUSOH (Besut) 

MINISTRY OF PRIMARY INDUSTRIES 

MINISTER: DATUK SERI DR LIM KENG YAIK (Gerakan-Beruas) 
DEPUTY MINISTER: DATUK HISHAMMUDDIN TUN HUSSEIN (Tenggara) 

MINISTRY OF SCIENCE, TECHNOLOGY AND ENVIRONMENT 

MINISTER: DATUK LAW HIENG DING (SUPP-Sarikei) 
DEPUTY MINISTER: DATUK ABU BAKAR DAUD (Kuala Terengganu) 

MINISTRY OF ENERGY, COMMUNICATIONS AND MULTIMEDIA 

MINISTER: DATUK LEO MOGGIE (PBDS-Kanowit) 
DEPUTY MINISTER: DATUK CHAN KONG CHOY (MCA-Selayang) 

MINISTRY OF CULTURE, ARTS AND TOURISM 

MINISTER: DATUK ABDUL KADIR SHEIKH FADZIR (Kulim-Bandar Baharu) 
DEPUTY MINISTER: DATUK TENG GAIK KWAN (MCA-Raub) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK MOHAMED NOH RAJAB (Tampin) 

MINISTRY OF DOMESTIC TRADE AND CONSUMER AFFAIRS 

MINISTER: DATUK SERI MEGAT JUNID MEGAT AYOB (Pasir Salak) 
DEPUTY MINISTER: DATUK S. SUBRAMANIAM (MIC-Segamat) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK TAN CHAI HO (MCA-Bandar Tun Razak) 

MINISTRY OF NATIONAL UNITY AND SOCIAL DEVELOPMENT 

MINISTER: DATIN PADUKA ZALEHA ISMAIL (Gombak) 
DEPUTY MINISTER: DATUK PETER TINGGOM (Snap-Saratok) 
PARLIAMENTARY SECRETARY: DATUK G.PALANIVEL (MIC-Hulu Selangor) --BERNAMA